Doszukujesz się praw do spadku po zmarłej osobie? Badania DNA Ci w tym pomogą.Doszukujesz się praw do spadku po zmarłej osobie? Badania DNA Ci w tym pomogą.
Testy DNA są dziś niezwykle powszechnie wykorzystywanym narzędziem, służącym do ustalania ojcostwa czy też innego stopnia pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi osobami. Badania tego rodzaju można zlecić z łatwością, a ich przeprowadzenie ma w wielu przypadkach ogromne znaczenie. Jedną z takich sytuacji jest m.in. prawo do dziedziczenia spadku po osobie zmarłej. Co potrzebne jest do przeprowadzenia badania i co można zyskać za jego pośrednictwem? O tym poniżej.

 

Czym charakteryzują się badania DNA wykonywane na potrzeby ustalenia prawa do spadku?

 

Na samym początku należy wspomnieć, że choć zwykłe testy DNA przeprowadza się w związku ze skierowaniem sądu, wcale nie jest to element konieczny do ich wykonania. Może je zlecić dowolna osoba, zaznaczając podczas wizyty w placówce, że wyniki badań mają zostać wykorzystane w ramach sprawy sądowej.

 

Jeśli chodzi o standardowe, prywatne badania DNA, można wykonać je nawet bez konieczności wychodzenia z domu, przesyłając próbki genetyczne do laboratorium pocztą. W przypadku testów sądowych, procedura jest już o wiele bardziej sformalizowana, aby sąd miał pewność odnośnie jej rzetelności oraz pochodzenia pobranych próbek DNA. Musi odbywać się ona zatem bezpośrednio w placówce medycznej, z udziałem świadków oraz pracownika laboratorium - diagnosty lub lekarza. Materiał genetyczny (wymaz z jamy ustnej) pobierany jest na miejscu, po uprzednim zweryfikowaniu tożsamości osób badanych, na podstawie ich aktualnych dowodów osobistych. Zwieńczeniem testu jest ekspertyza wydawana przez pracownika placówki, pełniącego funkcję biegłego, będącą - w komplecie z jego wynikiem -  pełnowartościowym dowodem sądowym.

 

Podczas spraw o ustalanie praw do spadku, w związku z tym, że jedna z osób badanych nie żyje, sytuacja prezentuje się już nieco inaczej. Podobnie jak w poprzednim wypadku, materiał genetyczny potencjalnego spadkobiercy pobierany jest bezpośrednio w placówce, w formie wymazu z policzka. DNA spadkodawcy natomiast określa się przy wykorzystaniu używanych przez niego za życia prywatnych przedmiotów, takich jak: grzebień, maszynka do golenia czy też szczoteczka do zębów. W szczególnych sytuacjach, możliwe jest także pobranie materiału biologicznego bezpośrednio z ciała zmarłego.

 

W jaki sposób badanie DNA może wpłynąć na nasze prawo do spadku?

 

W momencie śmierci danej osoby, pierwszymi w kolejności dziedziczenia jego majątku są małżonek oraz dzieci. Wszyscy oni posiadają takie samo prawo do spadku, przy czym udział małżonka nie może być mniejszy niż 25% całości dziedziczonego majątku.

 

Testy DNA mogą potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem przekraczającym 99,99% lub wykluczyć je w 100%. Tak wysoka wiarygodność umożliwia całkowite rozstrzygnięcie wszelkich wątpliwości związanych z pokrewieństwem pomiędzy spadkodawcą a jego spadkobiercami. Przeprowadzenie rzetelnych badań DNA jest zatem nierzadko elementem kluczowym dla spraw o ustalenie prawa do spadku po zmarłej osobie.

Poprzednia aktualność | Następna aktualność >>

Masz więcej pytań? Zadzwoń!
500 189 251

Współpraca