Weryfikacja prawdomówności nowych pracowników – jak sprawdzić, czy pracownik nas nie oszukuje?Weryfikacja prawdomówności nowych pracowników – jak sprawdzić, czy pracownik nas nie oszukuje?
Nowy pracownik może być dla firmy doskonałą podporą, jeśli wniesie do przedsiębiorstwa cenną wiedzę i umiejętności. Z drugiej strony jednak zatrudnienie nowego członka personelu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, szczególnie w branżach technologicznych i finansowych.

 

Sam okres próbny może nie być wystarczający do sprawdzenia tego, czy dana osoba naprawdę jest tym, za kogo się podaje. A niestety, coraz więcej osób, chcąc zdobyć upragnione stanowisko wymienia w CV informacje, które są dalekie od prawdy. Takie sytuacje powtarzają się i sprawiają, że wielu pracodawców i osób z działów HR zastanawia się: czy wszystkie kompetencje zawarte w CV są prawdziwe? Czy pracownik nie kłamał na temat swoich osiągnięć na rozmowie kwalifikacyjnej? Czy nie ma przeszłości kryminalnej? I wreszcie – czy nie jest to osoba szpiegująca na rzecz konkurencji? Pytań i wątpliwości jest wiele, ale na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby przeprowadzić weryfikację pracownika.

 

Weryfikacja pracownika – co powinna obejmować?

 

Przede wszystkim proces weryfikacyjny powinien być przeprowadzony przez specjalistów. Tylko wtedy przedsiębiorca ma pewność, że nie został pominięty żaden istotny szczegół. Co powinno składać się na weryfikację pracownika?

 

- Sprawdzenie doświadczenia zawodowego, historii zatrudnienia, wykształcenia.

 

- Analiza historii ewentualnego zadłużenia kandydata, np. na podstawie informacji z Krajowego Rejestru Długów.

 

- Kontrola wywiązywania się z obowiązków podczas pracy i czasu spędzanego w podróżach służbowych.

 

- Sprawdzenie, czy dana osoba współpracowała wcześniej z firmą konkurencyjną oraz na czym ta praca dokładnie polegała.

 

- Przejrzenie profili społecznościowych danej osoby, sposobu wypowiadania się na forach internetowych, przynależności do poszczególnych grup, ewentualnej aktywności na temat poprzedniego pracodawcy lub współpracowników.

 

- Sprawdzenie przeszłości kryminalnej pracownika. Dotyczy to szczególnie osób starających się o pracę na stanowisko związane np. z dostępem do informacji wrażliwych i chronionych prawnie.

 

- Informacja na temat przebytych szkoleń i kursów oraz kontrola wiarygodności certyfikatów.

 

- Zapoznanie się ze stażem pracy i zakres zadań podejmowanych u poprzednich pracodawców.

 

 - Weryfikacja referencji uzyskanych od poprzednich pracodawców – najczęściej przeprowadza się w tym celu wywiad telefoniczny.

 

 - Sprawdzenie funkcji pełnionych w branżowych organizacjach i stowarzyszeniach.

 

Pracownik powinien wiedzieć o weryfikacji

 

Ważne jest, aby dana osoba wiedziała, że jest poddawana weryfikacji. Zgoda na podjęcie działań tego typu przez pracodawcę powinna być wyrażona przez kandydata na piśmie. Kandydat może też w każdej chwili taką zgodę wycofać. Zakres pozwolenia musi też być precyzyjnie określony. Jeśli pracodawca planuje zlecić przeprowadzenie weryfikacji firmie zewnętrznej, to dane tego przedsiębiorstwa muszą znaleźć się w oświadczeniu podpisywanym przez pracownika.

 

Poprzednia aktualność | Następna aktualność >>

Masz więcej pytań? Zadzwoń!
500 189 251

Współpraca