Zabezpieczenie dokumentacji firmowej
Przedsiębiorcy są zobowiązani prawem do przechowywania oraz odpowiedniego zabezpieczenia dokumentacji firmowej w jej siedzibie lub oddziale. W skład tych dokumentów wchodzą m.in. sprawozdania finansowe oraz księgi rachunkowe.

 

 

Przedsiębiorstwa gromadzą również wiele poufnych informacji i danych, które mogą być narażone na kradzież przez nieuczciwą konkurencję. Wiele organizacji pada ofiarami przestępstw gospodarczych, tracąc przy tym znaczne środki finansowe, co czasem prowadzi nawet do bankructwa.

 

Każde przedsiębiorstwo narażone jest na wyciek poufnych dokumentów – nie ma systemów doskonałych, zwłaszcza jeśli tworzone są przez osoby, które nie mają do tego kwalifikacji. Właściciele nieraz po prostu nie mają czasu, aby odpowiednio zabezpieczyć dokumentację, ponieważ skupiają się na zarządzaniu firmą. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku może być udanie się do agencji profesjonalnie zajmującej się audytami bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu najnowszych metod oraz zatrudnionym fachowcom, podmioty takie pomogą zminimalizować ryzyko utraty dokumentacji.

 

Dzięki temu mogą oni, podszywając się pod złodzieja, spróbować uzyskać dostęp do największych tajemnic firmy. W ten sposób właściciel dowie się, na co narażone jest jego przedsiębiorstwo i będzie mógł podjąć odpowiednie kroki, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Audyt pozwoli zoptymalizować istniejący system bądź tak go przebudować, aby należycie odgrywał swoją rolę. Po jego zakończeniu specjaliści spisują protokół, w którym oceniają istniejące zabezpieczenia, a następnie udzielają wskazówek, jak je poprawić. Właściciel dowie się również, czy jego metody są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

 

Rzetelny audyt bezpieczeństwa

 

Właściwe przechowywanie dokumentacji firmowej pozwala na łatwiejsze zarządzanie przedsiębiorstwem, a tym samym daje właścicielowi większy komfort psychiczny. Osoby najbardziej związane z firmą przeważnie są ślepe na potencjalne luki w zabezpieczeniach. Zatrudnieni specjaliści, którzy zajmą się audytem bezpieczeństwa, posiadają wiedzę na temat sposobów stosowanych przez konkurencję, dających możliwość wykraść dokumentację.

 

Dzięki temu mogą oni, podszywając się pod złodzieja, spróbować uzyskać dostęp do największych tajemnic firmy. W ten sposób właściciel dowie się, na co narażone jest jego przedsiębiorstwo i będzie mógł podjąć odpowiednie kroki, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

 

Audyt pozwoli zoptymalizować istniejący system bądź tak go przebudować, aby należycie odgrywał swoją rolę. Po jego zakończeniu specjaliści spisują protokół, w którym oceniają istniejące zabezpieczenia, a następnie udzielają wskazówek, jak je poprawić. Właściciel dowie się również, czy jego metody są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

 

Jak uchronić się przed przestępstwami gospodarczymi?

 

Wykonanie analizy ryzyka pozwala określić, w jak wielkim stopniu przedsiębiorstwo podatne jest na bycie ofiarą przestępstwa gospodarczego. Żyjemy w czasach, kiedy nieuczciwe zagrania konkurencji stają się coraz bardziej skuteczne i wyrafinowane. Dlatego przeprowadzenie audytu przez specjalistów i stworzenie dobrych zabezpieczeń jest kluczem do sukcesu firmy. Kierownictwo zostanie poinformowane o kierunkach działania, po czym przedstawiony będzie konkretny plan, mający na celu wdrożenie nowego systemu.

 

Ogromne znaczenie ma wskazanie najlepszego miejsca do przechowywania dokumentacji oraz ustalenie sposobów dostępu. Należy też wyznaczyć osoby upoważnione do wglądu bądź przenoszenia dokumentów w obrębie siedziby firmy lub jej oddziału. Wyłącznie spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa gwarantuje zadowalające rezultaty.

 

Poprzednia aktualność | Następna aktualność >>

Masz więcej pytań? Zadzwoń!
500 189 251

Współpraca